Csaknem minden felnőtt élete során legalább egyszer felkeresi az orvost hátfájással vagy más fájdalmas gerincrendellenességgel. Mivel a dohányzás egy befolyásolható kockázati faktor a krónikus fájdalmak esetén, ezért a kutatók áttekintették a több mint 5300 résztvevő dohányzási szokásait és megfigyelték a fájdalom mértékének alakulását. A betegek háti és a gerincelváltozásból eredő, lábtájékon jelentkező kellemetlenségeket jeleztek. Nyolc hónapon át kezelték őket műtéti vagy konzervatív módon.



A kezelés kezdetén a sosem dohányzó, illetve az arról már leszokott betegek jelentősen kevesebb fájdalmat észleltek, mint a füstölgők, és azok, akik csak a terápia kezdetén tették le a cigarettát. Ezen kívül még a következőket állapították meg az eredményekből: Akik a vizsgálati időszak alatt szoktak le, azok állapota erőteljesebben javult, mint azoké, akik nem hagytak fel egészségkárosító szokásukkal. A fájdalom mértéke klinikai értelemben kifejezett javulást mutatott a nemdohányzók körében. A dohányosok fájdalma ezzel szemben nem igen csökkent. Az Oswestry mozgáskorlátozottsági index (ODI; a hátfájdalmak esetén használt mérőszám) is azt mutatta, hogy kedvezőbben alakult azoknak a betegsége, akik sosem cigarettáztak, azokhoz képest, akik nem tudtak lemondani róla.



„Tudjuk, hogy a nikotin felerősíti a fájdalmakat” - mondta el a kutatás vezetője, Glenn R. Rechtine, a Rochester Egyetem ortopédiai tanszékének munkatársa. „Ez a kutatás megmutatta, hogy aki leszokik a kezelés során, az jobban lesz. Aki nem, annál nem mutatható ki statisztikai értelemben állapotjavulás, függetlenül a terápiás módszertől. A dohányzás káros. Munkánk is felhívja a figyelmet arra, hogy mennyire fontos lenne a hátfájdalmakkal küzdő betegek kezelésébe bevonni a leszoktató programokat is.”



KH/Betegszoba