Beszélgetésünket korábban rögzítettük, de úgy gondoltuk, hogy most a pünkösdi ünnepkör idején a szentlélek kitöltetésekor méltóalkalom, hogy egy humánus ember életútját bemutassuk.Felkerestük Dr.Cseke István nyugalmazott, változatlanul aktív háziorvost. Virágoktól pompázó kertben találtuk meg éppen a kert virágaiban gyönyörködött Mint mondta kedvenc viráguk a tulipánfa, így előtte örökítettük meg arcát egy fotón



Befelé invitált a családi ház életközpontjába, a nappaliba ültünk le. Felesége Györgyike kávéval vendégelt meg bennünket, Pista bácsi csak szimplát kapott, mert kímélni kell egészségét. Beszélgetésünket korábban már felvezettük, így gördülékenyebben indul beszélgetésünk



. Alapvetés az ő életében a hit vezérelte élet, mely a családi háztól kíséri élete során. Mint mondta egy Baranya megyei faluból,Nemeskéből egy hívő református családból indult. Egy húga született,aki jelenleg is él. A család 6 holdon gazdálkodott, mezőgazdálkodás, állattartás volt a megélhetés alapja. Jellemző volt, a dolgos szorgos gazdálkodó élet Református lakosságának apraja nagyja minden vasárnap délelőtt templomba ment. Templomuk régi építésű az emberek lelki háza ,hívek összetartozását valósította meg. Egymásra utaltak voltak, nagyobb munkák esetén, mint például a kapálás, aratás. Társadalmi élet a házak előtti kispadon zajlott. Feljegyzések írnak arról, hogy a török megszállás alatt nem szívesen fizettek adót a Nemeskei polgárok. Az általános iskolában egyetlen tanterem volt, itt tanult az aló és felső tagozat.Ez az iskola fogta össze a környék református gyermekeit. Emlékszik arra, hogy egy alkalommal családtag betegsége miatt orvost kellet hívni a családhoz. Szülei izgatottan készültek az orvos fogadására, de ahogy meglátta az orvost, úgy érezte, hogy ő is csak egy ember, bármekkora tiszteletnek is örvendett a falusi emberek körében az orvos. Havi egyszeri alkalommal érkezett az orvos gyógyítani a faluba. Hol tart ma a falvak egészségügyi ellátása ehhez képest?Egy alaklommal ő is súlyos beteg lett, s bizony a gyógyulás kimenetele bizonytalan volt.Az orvos mégis visszahozta egészségét, és talán ez volt az a gondolat, hogy ő is orvos legyen,és mások egészségét segíthesse visszaadni.



Az általános iskola 4. osztályát járva, Kaposmérőből érkezett a faluba egy tanító, hogy jól tanuló diákokat hívjon meg a Csurgói gimnáziumba. Az elhelyezését egy magánszálláson tudták megoldani. Gimnáziumi osztályfőnöke Raksányi Lajos –festőművész-volt, akire szívesen emlékszik vissza. Közben jött a második világháború. A háború miatt később kezdődött az oktatás II. évfolyamát már externátusban elhelyezve kezdte meg. Szülei novemberben hazavitték, félve a szovjetek támadásától. III. évfolyamban pécsi rokonai Pécsre hívták s ott a Széchényi Ferenc gimnázium III. évfolyamán fojtatta tanulmányait. Népi kollégista lett s a középiskolai tanulmányait állami intézetben fejezte be.1951-ben felvették Pécsi Orvostudományi Egyetemre, melynek a Mór kollégiumában kapott elhelyezést.1956-ban általános orvostanból záróvizsgázott, és 4x3 havi gyakorlatra került ki kórházakba, gyermek, szülészet-nőgyógyászat, sebészet gyakorlati vizsgákra. Gyermekgyógyászatból vizsgát Pécsett tett.



Az1965-os forradalmi események Szigetváron érték. Az oroszok Szigetvárra is bevonultak, de semmilyen rendkívüli esemény nem történt. Nem vett részt a politikában, eseményekben, ennek köszönhette, hogy jelesen abszolvált orvosi tanulmányai után kézhez kaphatta diplomáját. Kinevezték a Mohácsi kórház belgyógyászati osztályára. Lakhatási lehetőséget is a kórházban kapott. Jó kapcsolatot ápolt a kórház vezetőivel és dolgozóival. Rövid időn belül pozitívan értékelték munkáját, s a kórháztól „fehér ruhát” is kapott, ami ekkor nagy szó volt a szűkös gazdálkodás miatt. Havi fizetése1200 forint volt, a hála pénz nem volt ismert gyakorlat. Első szabadságát1957 karácsonyára vette ki.



Egyetemi társa Dr.Kotvász Árpád ˙(+) körzeti orvos, Barcson praktizált már, és levélben arról értesítette, van egy körorvosi állás Barcson Jelentkezett Dr. Bakács Tibor tisztiorvosnál Kinevezték a III. körorvosi állásba 1958.március 24-én.Rendelője a Semmelweis utcában a volt KÖGÁZ épületében volt kialakítva. Működés fontos kelléke volt az orvosi bélyegző, melyet kinevezésekor kapott. Asszisztensnője Bodzai Margit volt. Barcs ebben az időben szigorúan őrzött határsáv volt, elzárva fejlődéstől, a haladástól. Bizony ezen a környéken nagy szükség volt a jó orvosokra. Működési területét is meghatározta a tiszti főorvos, ellátási területként megkapta a „cigánytelepet”.Ebben az időben, ebben a település részben 39 kunyhó volt. Egy-egy kunyhóban 10-15 fő élt együtt. Még emlékszik a tudósító is erre az időre, valóban siralmas körülmények között éltek ezek az emberek. Mint keresztény a, hitben erős orvos minden erejével a cigány emberek gondolkodás módjával, lelkületével igyekezett tisztába lenni, nem volt velük indulatos, türelmetlen, így tudta magát elfogadtatni, mert látták ezek az emberek, hogy jót akar nekik. „Bona doktor”-nak is hívták, ami annyit jelent ,hogy jó doktor. Látva a gyermekek életkörülményeit szabin cseppeket osztott a gyerekeknek, így megszűnt a gyermekbénulás. a telepen. Nem volt soha konfliktusa az emberekkel.1962-ben, mint tanácstag aktív részvételével elindították a cigánytelepen a kunyhók felszámolását és emberhez méltó körülmények kialakítását. Mindenek előtt a családoknak ingyen telket biztosított a Tanács, segítették az építkezést. Voltak rossz példák is a családok hozzáállásában, de végül is a program eredményes volt, s 1982-ben befejeződött. A kora népesség 365 főről ma a cigány lakosság létszáma becsülten mintegy 1300 fő. Takaros családi házak sorakoznak a Dankó, a Segesvári,az Arany János utcákban1970-ben behívták a pártbizottságra, hogy hogy nem tegezi a cigány embereket?A tisztelet kölcsönös volt. Adományokat is gyűjtöttek, s akciót indított, „egy lavórt minden családnak”..Ilyen egyszerű módszerrel tudták az emberek higiéniai szemléletét alakítani.
A társadalmi munka is megtalálta. A helyi Vöröskereszt szervezet, majd a TIT. elnökévé választották. Rendszeresen tartott felvilágosító előadásokat. Társadalmi munkája elismeréseként 1971-ben a Munka Érdemrend Ezüst fokozatát vehette át Losonci Páltól, az elnökim tanács elnökétől a Parlamentben. Két hónap múlva bérelt lakásból a Tanácstól lakást költözött,amelyben  telefont is is volt, ami Barcson akkor nagy szó volt.1978-ban TIT Aranykoszorús jelvénnyel, 1979-ben Kiváló Szakszervezeti munkáért SZOT kitüntető jelvénnyel ismerik el társadalmi tevékenységét.
10 év itt töltött praktizálás után úgy érezte, itt végleg megtelepedik.1970-ben telket vett, s egy év alatt felépítette kétszintes családi házát, otthonosan, saját rendelőt is kialakítva benn. .Itt beszélgettünk 1968-ban új helyen lett kialakítva a III. körzet rendelője a Széchenyi u-ban.
A Barcsi Református Egyházközség lelkésze és gondnoka a hívek óhajától indíttatva, templomépítést kezdeményezett. A Tanácstól telket kapott az egyház. 1990-ben indult meg az alapkő letételével a templomépítés. Ennek szervező munkájában, és saját erőből történt adományozásban jelentős részt vállalt családjával. A presbitérium tagjaként a presbiteri üléseknek sokszor helyt adott otthonában. Felesége Gyöngyike az egyházi alkalmakkor rendszeresen az orgonaszolgáltatást nyújtja, önzetlenül. Végül is áldozatos munkájuknak is köszönhető, hogy a református templom 1994-ben, a parókia 1996-ban felszentelésre került.
Mint nyugdíjas orvos egészségének hála, továbbra is a gyógyítást gyakorolja. Mint mondta, amíg tud, segít az embereknek, s rendel Semmelweis u-i rendelőjében. Aktív időszakában sokat utaztak, 38 országban jártak turistaként. Izraelben végigjárta a Via Dolorosát, ez maradandó élmény egy keresztény embernek.
Szabad idejében gondozza kertjét, ápolja a gyümölcsfákat. Nyáron a család balatoni nyaralójában töltik szabadidejüket, ekkor a horgászatnak is hódol. Itthon ezt nem tudja megtenni, mert ha hívják beteghez, rendelkezésre kell állnia.
Családjára büszke és hálás a sorsnak. Fia István szemészorvos, Sopronban,az Erzsébet kórházban a szemészeti osztályt vezeti. Németországban a szemlencse átültetésben működik közre,Istvánnéknak három leány és egy fiúgyermekük van. Leánya Gyöngyi magyar-ének szakos tanár Eszti leányuk az idén végez az általános iskolában, fiuk Zoltán 12 éves.
Visszatekintve, egy hitben, erős, munkásságában elégedet, családjában örömet lelő, békés kort megért emberrel találkoztam, Dr. Cseke István orvos személyében.



Pethes Róbert