Részt vettünk Drávatamásiban a szociális otthonok Kulturális találkozóján, július 19-én. Mint korábbi látogatásunk alkalmával most is rendezett, tiszta, jól szervezett körülmények várták a kulturális találkozó résztvevőit, a meghívott vendégeket, s a jó idő is velünk volt. A vendéglátó otthon igazgatója Milic Ilona, és munkatársai nagy figyelemmel és körültekintéssel fogadták és irányították az érkező társ intézmények tagjait és a meghívott vendégeket. Az intézmény fái által árnyalt parkosított udvarán került megrendezésre.
Megjelent a rendezvényen Sabacz József Drávatamási és Villányi László Darányi polgármester is.
A rendezvény programjait, a műsorszámokat Kun Eszter konferálta, fel.
Rendezvényen résztvevői:
-Somogy Megyei Szociális Otthon, Együtt Egymásért Szociális otthon telephelye,Barcs
-Somogy Megyei Szociális Otthon,Berzence,
-Somogy Megyei Szociális Otthon Fehér Akác Szociális otthon telephelye, Kálmáncsa,
_Mozsgói Turbékpusztai Szociális Otthon,
-Tolna Megyei Integrált Szociális Otthon Árpád házi Szent Erzsébet Szociális Otthon, Bonyhád,
Somogy Megyei Szeretet Szociális Otthon, Drávatamási
Rendezvényt 10 órakor Szőke József az integrált intézmények igazgatója nyitotta meg.
Beszédében elmondta, hogy hagyományteremtő szándékkal, minden évben itt megismétlik a rendezvényt. A tavalyi rendezvényen is érezhető volt az együttlét, a közös szereplések megélésében a szárnyalás, hogy jó együtt lenni. Az idén túllépték a megye határt, így Tolna és Baranya megyei intézményeket is hívtak, hogy érezzék meg a Somogy megyeiek szeretetét.
Nyitott kapuk, mit is jelent ez? 2003-ban rendezte meg a Berzencei intézmény első ízben a rendezvényt, a találkozót, azoknak, akik kíváncsiak arra, hogy mit is tesz az intézmény azoknak az embereknek és azokkal az emberekkel közösen, akik valamilyen ok miatt rászorulnak az intézmény gondoskodására. A nyitott kapuk jelképes, hiszen az intézményeknek szinte nincsen is kapuja. Innen nem menekülnek az emberek, a gondozottak, hanem inkább ide, hozzájuk menekülnek.
Óriási élmény az, amikor bármelyik intézményébe érkezik, s megismerik, körülveszik sugárzó szertettel. Hát kell ennél több?
Felkérte a résztvevőket, hogy a kulturális programok után ne siessenek haza, maradjanak, mert mindenkit vendégül látnak egy tartalmas egy tál étellel. Ezt követően pedig még mindig nem ér véget a program, mert zenés szórakozás következik, mely egy utcabállal ér majd véget.
Minden résztvevő fellépőnek sikeres szereplést és minden megjelentnek jón szórakozást kívánt, evvel a rendezvényt megnyitotta.
Következtek a műsorszámok. Elsőként a Barcsi Szociális otthon „Szin varázs” zenekar adott elő három zenés darabot, az első”Hosszú rögös út” névvel, felkészítő Szász György.
A következő fellépő Turbékpusztai Szociális otthon volt. Ők Shakira:waca,waca zenéjére egy modern táncot adtak elő, fű szoknyában.
A koreográfiát maguk találták ki. Több éve dolgoznak együtt, számtalan fellépésük volt. Felkészítőjük Szigeti Andrea.
A következő fellépők a Kálmáncsai Szociális otthon ból, ének Barlein Henrik, tánc Szőke Ildikó. Az ének címe, Aranyeső. A Barcsi Ki Mit Tud rendszeres fellépői. Felkészítőjük Varga Attiláné.
Következett egy műfajváltás, a Turbékpusztai Szociális otthonból, Orsós József Csokonai Vitéz Mihály a Reményhez című versét szavalta. Felkészítője Keresztúriné.
A következő fellépők a Bonyhádi Mákvirág tánccsoport, 6 fővel,”Szüreti táncok”-at adtak elő. Az együttes három éve dolgozik együtt és lépnek fel. Felkészítésüket egy stáb végezte az intézményből.
A következö, nagy várakozással kísért együttes a Berzencei Szociális otthon művészeti 10 fős csoportja volt. Csoport tagjai az intézet lakói és dolgozói. Cowboy szerelésben country zenére táncot adtak elő.
A tánccsoport 40 éves múltra tekint vissza. Felkészítőjük Martin Attiláné.
Ezt követte, Bogdán Márió a Drávatamási otthon lakója,”Közeli helyeken”című énekszáma. Felkészítője Pintér Györgyi
Drávatamási szociális otthon „Kérészek” nevű tánccsoportja szambát táncolt. Felkészítőjük Veriga Gáborné.
A következőkben a Berzencei Szociális otthon lakói „Bözsike” című jelentét adták elő.
Felléptek még a Kálmáncsai „Mozaik” csoport Kövesdi László prózamondással, Turbék pusztaiak tánccsoportja egy modern tánccal,
állandó versmondó Ferenci Ferenc, a Kálmáncsai művészeti csoportból Búzási Ákos egy Republik dallal, és végezetül a „Mozaik” csoport tagjai által előadott négy dal.
Támogatók ismertetése következett: Támogatta a rendezvényt nyolc magánszemély, többek között Sabacz József, Villányi László, Fodor László, a Drávatamási intézmény dolgozói, és négy cég, a Kaffka Kft, a PILSNERR Bt, a LIDL Magyarország Kft és az Olcsó Áruk boltja, Darány.
Milic Ilona igazgató nő megköszönte a támogatóknak a rendezvényhez adott hozzájárulásukat, a résztvevő szociális otthonoknak a színvonalas fellépést és szerény ajándékot adott át a z intézmények képviselőinek.
Műsor zárásaként, meglepetésként a Drávatamási intézet hölgy dolgozói egységes, piros-fehér-zöld szín összeállítású ruhában , ajándékként és meglepetésként az otthon lakóinak és egy nyugdíjba vonuló munkatársuknak cha-cha-cha-t adtak elő, óriási ováció kíséretében.
A programokat Szőke József igazgató értékelése, zárszava követte
. Örömét fejezte ki a rendezvény sikerén. Mint mondta, a fellépők bebizonyították, hogy ez a felhőtlen együttlét az igazi barátság, a szeretet. Az érték bennük van. A kívülállóknak hiba ítélkezni az intézmények lakóin anélkül, hogy ezekről az értékekről ne győződtek volna meg. Itt csiszolatlan „gyémántok” élnek, s az ő feladatuk, hogy ezt folyamatosan csiszolják, hogy igazi gyémánt válhasson belőlük. Megköszönte a fellépőknek, a felkészítőknek, a helyi otthon vezetőinek, munkatársainak a rendezvény sikeres megrendezését. Mindenkit meghívott egy igazi, hamisítatlan paprikás krumpli uzsonnára,
s kívánt jó szórakozást a hátralévő időre.
Így szárnyaltak a szociális otthonok lakói, gondozottai Drávatamásiban,-nyitott kapuk mellett
Pethes Róbert