2014.január 6-n ünnepelte Somogy Megyenapját. A Megyeháza előtti téren a honvédség fúvós zenekara játszott indulókat, miközben készültek a megye zászlójának felvonására.
Zászlófelvonáshoz Somogyi huszárok álltak őrséget.
Gelencsér Attila Somogy megye közgyűlésének elnöke engedélyt adott a zászló felvonására
Zászlófelvonás:
Megyeháza dísztermében került sor az ünnepi közgyűlés megtartására.
Az ünnepély megnyitóján disz vendégként köszöntötték Navracsics Tibort, miniszterelnök helyettes, Közigazgatási és Igazságügyi miniszter, Dr.Mátrai Mártát az országgyűlés háznagya, Juhász Tibort kormánymegbízott, Dr.Neszményi Zsoltot a Somogy megyei Kormányhivatal főigazgatója, Gelencsér Attilát Somogy megyei közgyűlés elnöke, Jakó Gergelyt,és Witzmann Mihályt a megyei közgyűlés alelnökei, Dr.Vörös Tamást a megye főjegyzője, Szita Károlyt Kaposvár megyei jogú város polgármestere, Dr.Kéki Zoltánt Kaposvár címzetes főjegyzője, Somogy megye országgyűlési képviselőit,
történelmi egyházak, képviselőit, a Somogy megyei közgyűlés, valamint a társadalmi és civil szervezetek és a sajtó képviselőit, valamint a megye legújabb kitüntetettjeit, és minden megjelentet.
Himnuszt közösen énekelték az ünneplők.
Fésűs Éva megzenésített versét a Balázsi- Szilasi előadóművész páros adta elő.
„A szépben az a legszebb, ami leírhatatlan. A vallomásban az, ami kimondhatatlan. Csókban a búcsúzás, vagy a nyíló szerelem” ”.A vetésben a remény. És mindenben a lényeg, a rejtőzködő, ami sohasem látszik.”
Gelencsér Attila a megyei közgyűlés elnöke ünnepi beszédét hallhattuk:
„ A valódi ünnep az idő és az öröklét érintkezése, igaz csak pillanatra, órákra tarthat, de e nélkül a pillanat nélkül puszta körforgásba merül vissza naptárunk.”. Üdvözölte Navracsics Tibor miniszterelnök helyettest, Kormánymegbízottat, Háznagy asszonyt, polgármestert, országgyűlési képviselőket, a megyei közgyűlést.
Mint mondta a Somogyiak tudják, mi az ünnep valójában, amikor ünneplőbe öltözik a lélek is, amikor gondolnak kicsikre és nagyokra, múltra és jövendőre. Lezárult a karácsonyi ünnepkör, elkezdődik az újesztendő, új feladatokkal, új reményekkel.
Évszázadokon át a vármegye kiadványai az alispán és négy szolgabíró neve alatt keltek. 1498-ig ők hitelesítették azokat saját pecsétjeikkel.
Mai napon 516 éve II. Ulászló király Somogy vármegyének különös kegye jegyéül címert és pecsétet adományozott. Ezt a megye, Mátyás halála utáni trónkövetelő I. Miksa hadainak 1490 évi betörésének alkalmával tanúsított hűségének, áldozatkészségének jeléül óhajtotta adományozni.
Az 1550 évi Pozsonyi országgyűlés 62. cikkelye rendelkezett, hogy minden vármegyének Somogy példájára, címere és pecsétje legyen. Somogy volt a példa.
Somogy vármegye évszázadok viharai ellenére építkezett, újra és újra megmutatta erejét, és talpra állt.
A megye akkor is építkezett, amikor magára hagyta Európa, sőt az előző kormány, amely ellene fordult.
Vass Albert gondolatatit idézte, melyek ma is aktuálisak..
Nem rég fordult a „kerék”, új feladatokkal, új kihívásokkal kell szembenézni. A megye ma már valamennyi polgárának segíteni képes, valódi eszközökkel rendelkező, a közös jövőt építő önkormányzat lett.
Minden változás, ha még pozitív is az ellenzékben ellenérzéseket kelt, riogatják az itt élőket. Az igazság azonban előbb, utóbb mindig legyőzi a hazugságot.
Most újra mindenkit szólít a jövő. Hosszú évek után közösen tervezhető a jövő, ahova minden somogyi szeretne eljutni, s elgondolni, hogy milyen megyét képzel el a jövőben.
Somogyban valódi, somogyiak érdekit érvényesítő, a megye adottságaira építő tervvel vághatnak neki az év elején elindult Európai időszaknak. Nem erőltetett iparosításra van szükség, hanem a megye adottságaira, tehetségére építő, kitartó munkára van szükség. Az alap készen van, stabil. A következő évek már az építkezéssel telhetnek el. Több mint 45 milliárd fejlesztésekre fordítható forint sorsáról a megye dönthet. Ebből az itt élő lakosságnak a fejlesztés lehetőségeit teremti meg a megye. Nem érkezhet a következő négy évben fejenként 1 millió forintnál kevesebb pénz a megyébe.
2014.a családok éve lesz, akik bátrabban tervezhetnek. Az emelkedő béreknek, a családi adókedvezménynek, a rezsicsökkentésnek köszönhetően több marad a családok pénztárcájában.
Több pénz marad a falvaknál, városoknál, mert a kormány átvállalta tőlük az iszonytató mértékű adósságaikat. Végre építkezni lehet, munkahelyek teremtődhetnek, s így a megyében mindenki nyertes lehet.
Kaposvár városa a válság közepette sem hagyta magára az itt élőket. Kiutat tudott mutatni, tudott fejleszteni.
Mint mondta:”Bátornak lenni az ínségben, és óvatosnak lenni, amikor szalad a szekér.”
A Kaposvári modell követendő.
Csak közösen, egymás szavát meghallgatva lehet nyerni. Élelmiszer programot indított a város, megmentette a KOMETÁ-t, fejleszti távhő rendszerét, a lakosság biztonságát teremti meg árvíztározó megépítésével, felújítja, korszerűsíti játszótereit, és a fiatalság tanulásához nyújt támogatást.
A munkanélküliség csökkentése érdekében nagy segítség külföldi ipari befektető, beruházó cégek települnek a városba. Mint látható, ez történt egy év alatta Kaposváron
Somogyiak felemelt fejjel, büszkén ünnepelhetnek. Átlag feletti mértékben emelkedtek a bérek a megyében, az uniós források egy főre eső összegének lehívásával az ország első felében van a megye.
Nem várják a csodát, hanem tesznek is érte. Somogyiak hite, akarata, szorgalma kijelölte az utat minden somogyi számára. .Csak közösen tehetik boldoggá életüket, csak együtt óvhatják, meg amit mindannyian elértek. Ezt az utat a somogyiak közösen jelölték ki és közösen is akarnak végigmenni rajta.
Mindenkinek kívánt ehhez sok sikert, temérdek erőt, jó egészséget. A jó Isten áldja meg Somogy országot.
Ezt követően Bogáti Gábor trombitaművész, a katolikus általános iskola és gimnázium tanára, Tedeumból részletet adott elő.
Navracsics Tibor miniszterelnök helyettes ünnepi beszédét hallhattuk.
Üdvözölte a megjelenteket. ”A megye, amióta létezik, az államilag szervezett nemzeti lét első perceitől mindig is két hagyomány megjelenítője és életben tartója volt. Egyrészt az államiságé, a nemzet, mint politikai, közösség intézményi összességének intézményi hátterének hagyománya, amely a helyben lakók felé kifejezte az állam hatalmát, az állam intézkedéseit.
Másrészt az önkormányzatiságé, a helyi közösségek, a területi közösségeké, amely az országos egészhez, a nemzet egységéhez a saját szintjén, saját hagyományait, saját különállását adja hozzá, sokszínűvé téve.
A hangsúlyok időről időre változtak. Volt, amikor a megyék a nemzeti identitás megőrzői voltak egy idegen hatalommal szemben. Ekkor ez a nemzet megmaradását is jelentette.
A legjobban Somogy megyében lehet érzékelni, amely egyben ország is, „Somogy ország” ahogy hírlik országosan is. Ezt a kettős hagyományt jeleníti meg a megye az évszázadok során.”
Szólt a három és féléve megkezdett közigazgatási reform szerkezetéről, az egységes államigazgatási szervek, a járások létrehozásáról, a hatáskörök szétválasztásáról, annak pozitív eredményeiről, költség hatékonyságáról.
A központi költségvetés, a kormány átvállalt az önkormányzatoktól, a feladatok ellátása érdekében önhibájukon kívül felvett adósságait.
A reform végrehajtásának vége felé járva levonhatók a tanulságok. Az első, hogy létrehozták az államigazgatási szinteket a megyében, így az önkormányzatok jobban tudnak koncentrálni a közösségi feladataikra. A megyék ismét erős szereplői lettek a magyar politikában. 2014-től a megyék jelentős területfejlesztési tényezővé váltak, s a fejlesztési források jelentős részét fogják felosztani.
Szólt az együttműködés, a partnerség kérdéséről, melynek fontosságát hangsúlyozta a központi kormány, a megyék, és a megyei jogú városok között. A cél közös, a közjó gyarapítása a cél.
Somogy megye, Kaposvár városa csodálatos példája mutatja az együttműködés hatékonyságát. Ezt alátámasztják a nagyszerű eredmények is.
Mint mondta apai ágon ő is somogyi származású, mely két településen, Őrtiloson és Balatonberényen keresztül kapcsolja Somogy megyéhez. Így mint „félig családtag” kívánt jó ünneplést, hosszú életet, Somogy megyének, Kaposvár városnak további kiváló sikereket.
Kaposvári Nagyboldogasszony Általános Iskola és Gimnázium fúvószenekara, amely a megye legkiemelkedőbb zenekara előadásában-vezetője Bogádi Gábor tanár – idősebb Johann Strausz „Radeczki indulója„ hangzott el.
Somogyi huszárok bevonultak a megye zászlójával.
Somogy megye közgyűlése azon személyek és kollektívák elismerésére, akik kiemelkedő tevékenységükkel a megye fejlődését szolgálták, illetve kimagasló munkájukkal elismeréseket szereztek, részükre kitüntetést alapított. A kitüntetéseket Gelencsér Attila elnök adta át.
Legmagasabb kitüntetésben „Pro Comitatu Somogy”- a megye címerével ékesített aranygyűrűvel –részesült Fésűs Éva meseíró, Somogy művészeti díjas, Kaposvár díszpolgára.
Ugyancsak ebben a magas elismerésben részesült Dr.Vörös Tamás Somogy megye főjegyzője.
„Somogy polgáraiért” kitüntetésben részesült húsz személy, többek között
Görcsi István nyugdíjas zenész
valamint Dr.Papp Erzsébet osztályvezető főorvos
Tóth István a Somogy megyei Szent Korona egyesület alapítója, ezen alkalommal köszönte meg Navracsics Tibornak, hogy a közelmúltban egymillió forint adománnyal segítette Szenna településen egy emlékszobor megalkotását.
A kitüntetetteket a Balázsi-Szilas művészpár köszöntötte, előadásukban Somogyi szerzők művei hangzottak el.
A kitüntetettek nevében Fésűs Éva írónő mondott köszönetet.
Somogyi huszárok kivonultak a megye zászlójával.
Az ünnepély hivatalos részét követően a kitüntetetteket és minden résztvevőt pezsgős koccintásra és büfé vendéglátásra hívták meg.
Somogy megye korábbi hagyományaihoz híven, jövőbe vetett hittel, méltóságteljesen ünnepelte a Megyenapot.
Pethes Róbert
.